Co młoda Mama wiedzieć powinna?

Zapewnienie prawidłowego rozwoju i wzrostu, rzadsze zapadanie na choroby infekcyjne i lżejszy ich przebieg oraz zmniejszenie ryzyka nadwagi i otyłości w przyszłości. To wszystko można zyskać decydując się na tradycyjny sposób odżywania dziecka. Mleko matki zapewnia też lepszy rozwój funkcji poznawczych i inteligencji. Korzystnie wpływa też na rozwój mowy oraz zapewnia bardzo częsty, fizyczny kontakt z mamą, który daje poczucie bezpieczeństwa i buduje więź.

Marta Knapik-Kloch podczas nauki pielęgnacji  Otwarta Akademia Zdrowia w PWSZNa takiej decyzji zyskują jednak nie tylko dzieci. Jak przekonuje doradca laktacyjny Centrum Zdrowia Tuchów Marta Knapik-Kloch karmienie piersią zmniejsza też ryzyko anemii mam. Szybciej tracą one zbędne kilogramy po porodzie i łatwiej znoszą trudy macierzyństwa, czerpią z niego bowiem więcej radości i satysfakcji. – Nie bez znaczenia jest także oszczędność czasu, wygoda i zmniejszenie wydatków. Mleko matki jest zawsze świeże, ciepłe w każdej chwili gotowe do podania dziecku. Oszczędzamy pieniądze, ponieważ nie wydajemy ich na mieszanki sztuczne ani akcesoria, konieczne do nakarmienia dziecka – dodaje Marta Knapik – Kloch, pełniąca też funkcję położnej środowiskowo-rodzinnej.

Paulina Witek podczas festiwalu 3 MAJ SIĘ ZDRÓW - nauka chustonoszeniaKażda kobieta, aby w pełni móc cieszyć się swoim dzieckiem, musi czuć się przede wszystkim dobrze fizycznie. – W tym, aby skutecznie pomóc Paniom dojść do pełnej sprawności fizycznej po porodzie, poza specjalnymi ćwiczeniami, sprawdzają się również piłki, chusty i masaż – przekonuje rehabilitantka porodowa Centrum Zdrowia Tuchów Paulina Witek. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technik łagodzenia bólu, rehabilitantka może wspierać Pacjentki podczas porodu. W pracy osób świadczących pomoc mamom w tej szczególnej chwili bardzo przydatna jest także psychoprofilaktyka. Zainteresowane panie praktykować mogą taniec do rytmicznej muzyki, co świetnie przygotowuje je do drugiej fazy porodu.
Bardzo ważne jest także to, by mamy mogły się nauczyć właściwie masować swoje dziecko. Uspokaja to i wycisza niemowlę, podnosi świadomość jego ciała i poprawia odporność organizmu oraz stymuluje układ hormonalny. Przydatna i bardzo praktyczna jest także umiejętność noszenia dziecka w chuście. Wspomaga rozwój zmysłu równowagi i poprawia zdolności psychomotoryczne malucha.

Więcej na ten temat, a także na temat karmienia noworodka można przeczytać w zakładce Dla Mamy na stronie Centrum Zdrowia Tuchów.

Tekst i fotografie: Centrum Zdrowia Tuchów