home Czytelnia, Dla przyszłych i obecnych mam, Niemowlę i małe dziecko Dlaczego warto karmić piersią? Wyjaśnia Alicja Broda, położna, doradca laktacyjny, ekspert Mamy w Tarnowie

Dlaczego warto karmić piersią? Wyjaśnia Alicja Broda, położna, doradca laktacyjny, ekspert Mamy w Tarnowie

Karmienie piersią jest optymalnym dla zdrowia i rozwoju sposobem żywienia noworodków, niemowląt i małych dzieci, rekomendowanym przez towarzystwa naukowe i organizacje zdrowotne na całym świecie. Wskaźniki karmienia piersią w Polsce pokazują,że prawie wszystkie matki rozpoczynają karmienie, jednak wiele z nich nie kontynuuje odpowiednio długo.

Mleko matki jest pokarmem pierwszego wyboru dla dzieci zdrowych i chorych, urodzonych o czasie i przed terminem. Jest to pokarm unikalny i idealnie dostosowany do potrzeb żywieniowych ludzkiego niemowlęcia. Jest to substancja odżywcza i funkcjonalna.Wspomaga niedojrzały organizm dziecka poprzez zawarte w nim enzymy, hormony, czynniki wzrostu, a zwłaszcza składniki immunologiczne czynne.

Z licznych badań i obserwacji wynika, że dzieci od urodzenia karmione mlekiem matki unikają wielu nieprawidłowości w okresie noworodkowym, głównie chorób infekcyjnych. Wśród skutków natychmiastowych warto wymienić rzadsze występowanie biegunki infekcyjnej, infekcji układu oddechowego, układu moczowego, martwiczego zapalenia jelit, posocznicy. Jako działanie długofalowe należy wymienić rzadszą nadwagę, otyłość, cukrzycę, celiakię białaczkę limfatyczną i szpikową.

newbornKarmienie piersią wpływa korzystnie na rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka.
Ten niesamowity dar, jaki otrzymała kobieta wraz z narodzinami dziecka – możliwość karmienia piersią,  ma również korzystny wpływ na jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Jest też ważnym zachowaniem społecznym, sprzyja nawiązywaniu i utrwalaniu więzi między matką, a dzieckiem.
Karmienie piersią nie jest tylko sposobem żywienia dziecka. Jest również procesem stanowiącym integralną część cyklu reprodukcyjnego kobiety, sterowanym hormonalnie i ściśle powiązanym z przejściem od stanu ciąży, poprzez poród, połóg do stanu ponownej gotowości na przyjęcie potomstwa. Jest to również naturalne, społeczne zachowanie kobiety wobec swojego dziecka, które pragnie otoczyć opieką i miłością.
Proces karmienia naturalnego wpływa pozytywnie na psychikę kobiety i pomaga jej zachować prawidłowy stan emocjonalny. Karmienie obniża u matki ryzyko powikłań połogu, jak i innych chorób, zarówno w okresie karmienia, jak i po jego zakończeniu.
Karmienie piersią jest tanie i wygodne dla matki i jej rodziny. Pozwala nakarmić dziecko praktycznie w każdych warunkach. Nie wymaga zakupu, stosowania i higieny akcesoriów, a także zakupu i przygotowania mieszanki. Jest ekologiczne.
WARTO KARMIĆ NATURALNIE!!!

Broda AlicjaAlicja Broda – położna, certyfikowany doradca laktacyjny, pracująca w oddziale położniczym Szpitala Wojewódzkiego im. Św.Łukasza w Tarnowie

 

 


3 komentarzy do “Dlaczego warto karmić piersią? Wyjaśnia Alicja Broda, położna, doradca laktacyjny, ekspert Mamy w Tarnowie

  1. Tak, tylko kobietom po cc się nie pomaga z przystawianiem, nie pokazuje się jak karmić itd . Pierwszego Synka przyniesiono mi o 5 rano an drugi dzień po cc ze słowami nakarmić dziecko a drugi urodził się jako wcześniak nikt totalnie nie pomógł jak walczyć o pokarm który jest tak cenny dla takiego malucha. Gdyby nie internet w telefonie to bym nie rozkręciła laktacji w ogóle

  2. Pani Aga ma rację. Też nie otrzymałam żadnego wsparcia ani pomocy, choć dzwoniłam, prosiłam…Mam wrażenie, że kobiety, które rodziły przez cc są traktowane jakby sobie na życzenie wymyśliły cc i potem olewane przy trudnościach z laktacją.

  3. Mam zupełnie inne doświadczenie, juz po godz od cc pierwsze krople siary trafiły do mojej córeczki wczesniaka urodzonej w 33 tyg ciąży,ręcznie i z trudem wyciskane przez polozna…na jej pomoc mogłam liczyć w każdej chwili. Przetrwałysmy trudne chwile w inkubatorze i juz 11 miesiąc karmię naturalnie. Wszystko zależy od nastawienia. Warto do karmienia przygotować się już w czasie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *