Dowiedz się więcej na temat urlopów rodzicielskich

W związku z uchwaleniem przez Sejm nowelizacji kodeksu pracy, wydłużającej urlopy dla rodziców Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło stronę internetową www.rodzicielski.gov.pl, gdzie obecni i przyszli rodzicie znajdą odpowiedzi dotyczące zmian w uprawnieniach przysługujących podczas opieki nad małym dzieckiem.

urlopy rodziców Strona powstała w oparciu o pytania nadsyłane w ostatnich miesiącach do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Przygotowując ją, staraliśmy się jak najdokładniej przedstawić interesującą Państwa problematykę i wyjaśnić wątpliwości. Zależy nam, żeby ta strona przyczyniła się do popularyzacji urlopu rodzicielskiego i korzystania z niego przez rodziców – napisał w słowie wstępnym Minister Władysław Kosiniak-Kamysz

Nowo uruchomiona strona www.rodzicielski.gov.pl pomoże wszystkim zainteresowanym uzyskać odpowiedzi dotyczące zmian nowelizacji kodeksu pracy, wydłużającej urlopy dla rodziców. Dodatkowo użytkownicy – przy pomocy formularza zamieszczonego na stronie – mogą zadać pytanie z zakresu problematyki uprawnień związanych z rodzicielstwem.

Aby ułatwić znalezienie informacji stronę podzielono na zakładki tematyczne: mama, tata, kalendarz urlopów, rodzice adopcyjni, rodzice w pracy oraz żłobek i inne formy opieki.

Mamy dowiedzą się m.in.: kiedy nowa ustawa wejdzie w życie i kogo będzie dotyczyć, o ile dłuższy będzie urlop macierzyński w myśl nowych przepisów, czy można w ogóle zrezygnować z urlopu macierzyńskiego, czy będzie można wykorzystać urlop macierzyński przed porodem, a jeśli tak, to w jakim wymiarze.

W dziale „Rodzic w pracy” pracujący rodzice przeczytają o tym, czy można pracować w trakcie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, czy będzie można pracować na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, czy za czas, który spędzi się na rocznym urlopie związanym z narodzinami dziecka przysługuje urlop wypoczynkowy.

Odpwiednio przygotowano pytania i odpowiedzi dla ojców, chcących skorzystać z urlopu i dla rodziców adopcyjnych.

Odnośniki przy wyjaśnieniach szczegółowo objaśniają podstawowe terminy, określone w ustawie, takie jak poszczególne rodzaje urlopów, ich wymiar, osoby, mogące z nich korzystać i niezbędne formalności.

Ze strony można pobrać i wydrukować kolorowy kalendarz, szczegółowo pokazujący długość poszczególnych urlopów i zawierający podstawowe informacje na ich temat.

Korzystając z umieszczonego na stronie przekierowania można przenieść się na specjalną stronę, poświęconą instytucjom opieki nad małym dzieckiem, takimi jak żłobek, klub dziecięcy, opiekun dzienny czy niania. Pomoże ona w zaplanowaniu powrotu do pracy po zakończonym urlopie.

Sejm RP 28 maja 2013 r. jednogłośnie przyjął nowelizację kodeksu pracy, wydłużającą urlopy dla rodziców. Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca, od tej daty rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r., będzie przysługiwać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka. Wydłużony urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe czyli także pracujących na umowach zlecenie.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ( http://www.mpips.gov.pl/)