Dziecko, matka i depresja. Poradnik dla bliskich i partnerów kobiet z depresją poporodową

Fundacja Wemenders od ponad 11 lat pomaga ludziom cierpiącym z powodu depresji. W lipcu 2017 r. rozpoczęła swój kolejny projekt – wydała pierwszy w Polsce poradnik dla bliskich i partnerów kobiet z depresją poporodową.

O ile na rynku jest sporo pozycji omawiających podstawowe zagadnienia baby blues i depresji poporodowej, o tyle ten poradnik jest pierwszym pełnym kompendium wiedzy na ten temat. Obejmuje on wszystkie aspekty związane z tą chorobą: medyczne, psychologiczne, administracyjne, prawne i osobiste.

Pozwala bliskim na zdobycie wiedzy, jak rozpoznać depresję poporodową, jak ją odróżnić od innych zaburzeń emocjonalnych okresu poporodowego, jak leczyć, jak postępować z kobietą, jak jej można pomóc, jakie zasiłki przysługują matce, ojcu i innym bliskim przejmującym na czas leczenia kobiety opiekę nad dzieckiem, a także jakie są konsekwencje prawne leczenia psychiatrycznego i jak się przed nimi bronić.
Zawiera informacje o rodzajach leczenia farmakologicznego i terapii psychologicznej. Wskazuje, gdzie i jak szukać pomocy dla kobiety, ale też dla jej bliskich.
Opisuje depresję poporodową ojców, ale też udziela rad jak zadbać o siebie, będąc partnerem, ojcem czy innym bliskim towarzyszącym chorej.
Poradnik opisuje też konsekwencje nieleczenia depresji poporodowej, jakie mogą wystąpić u kobiety, dziecka, rodziny.

Poradnik, mimo wysokiej specjalizacji, napisany jest przystępnym językiem umożliwiającym zdobycie wiedzy i konkretnych wskazówek szerokiemu gronu czytelników. Książkę konsultowali wybitni specjaliści z dziedziny psychiatrii i prawa.

Wydawnictwo zostało opatrzone pięknymi grafikami utalentowanego plastyka.

Książkę można kupić on-line na portalu www.isthis.org
Całkowity dochód z jej sprzedaży będzie przekazany na bezpośrednią pomoc osobom z depresją.

 


O autorach:

Joanna Kolenda – psycholog, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym. Fundator i prezes działającej od 2006 roku Fundacji Wemenders. W zakresie działań fundacji opiekun projektów i programów edukacyjnych, autorka i współautorka wielu artykułów na temat depresji, autorka i wydawca testu na depresję, koordynatorka działań komunikacyjnych i wolontaryjnych.
Pomysłodawca, współautor serii wydawniczej „Depresja to słowo”. Współtwórca kanałów w mediach społecznościowych, portalu wemenders.com oraz isthis.org. Na co dzień aktywnie pomagająca wszystkim tym, którzy zgłaszają się do Fundacji po pomoc.
Ścieżka zawodowa prowadziła ją od psychologa klinicznego w szpitalu psychiatrycznym, poprzez trenera wewnętrznego w międzynarodowym koncernie, trenera, asesora, konsultanta i kierownika projektów w firmie doradczej, aż po dyrektora pionu biznesowego w korporacji, wykładowcę studiów podyplomowych i współpracownika redakcyjnego. Od 2010 roku prezes firmy konsultingowej Testineo, od 2013 szefowa Instytutu Diagnozy.
Niezależnie od działalności biznesowej, miłość do psychiatrii towarzyszy jej przez całe zawodowe życie.

Manuela Serafin – pisarka, copywriterka, freelancerka. Ukończyła Roczny Staż Psychoterapeutyczny Gestalt, 8-tygodniowy Kurs Mindfulness oraz liczne warsztaty rozwoju osobistego i duchowego.
Jej pasją jest poznawanie siebie oraz głęboki kontakt z innymi ludźmi, adeptka Tantry, pasjonatka tańca i pracy z ciałem. Tworzenie za pomocą słów od zawsze było dla niej formą terapii, możliwością głębszego zrozumienia świata oraz swobodnej ekspresji, która mogła pomagać w tworzeniu bliskości lub też utrudniać kontakt z drugim człowiekiem.
Temat depresji dotyczy ją osobiście, bowiem jako nastolatka przeżyła epizod depresyjny, który ogromnie zmienił jej spojrzenie na życie. Obecnie odkrywa życie podróżując i oddając się temu, co przynosi każda chwila.

Maja Polikowska-Herman – psychiatra, psychoterapeuta, specjalista terapii środowiskowej, vice prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego, pracownik naukowo-dydaktyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współzałożycielka Amici Instytut, dyrektor medyczny Amici-Sztuka Terapii.
Prowadzi fanpage na facebooku: Sztuka Terapii-Amici Edukacja, na którym porusza głównie zagadnienia z obszaru jej zainteresowań zawodowych, czyli zaburzeń cywilizacyjnych takich jak: problemy psychiczne związane z niepłodnością, depresja, wypalenie, trudności w relacjach, mobbing. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na to, jak dużym problemem są zaburzenia emocji związane z niepłodnością, płodnością oraz macierzyństwem.

Paulina Sibilska – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2010 członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Od 2011 roku wykonuje zawód w ramach własnej kancelarii prawnej, świadcząc pomoc prawną dla osób fizycznych i osób prawnych w zakresie prawa pracy, cywilnego, rodzinnego i handlowego. Brała udział w akcjach udzielania pomocy prawnej pro bono organizowanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie. Od 2016 r. członek Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

 

Projekt graficzny serii:

Kamil Rekosz – absolwent wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował malarstwo pod kierunkiem prof. Krzysztofa Wachowiaka, student pracowni projektowania książki prof. Macieja Buszewicza oraz pracowni projektowania plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego.
Pasjonuje się szeroko pojętym projektowaniem i komunikowaniem graficznym, typografią oraz sztuką.