Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

W powszechnym przekonaniu zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest chronienie oczu przed rażącym słońcem. Taką rolę spełnią nawet najtańsze okulary, kupione na bazarze czy stoisku przy plaży. Czy jednak używanie ich zapewni nam pełne bezpieczeństwo przed szkodliwym oddziaływaniem słońca na oczy?

Noszenie okularów przeciwsłonecznych przez dzieci nie jest zbyt powszechne i modne. A szkoda, bo tak jak większość rodziców rozumie konieczność ochrony niedojrzałej skóry dziecka przed promieniowaniem słonecznym, tak mało którzy interesują się szkodliwym wpływem promieni UV na narząd wzroku.

okluarySłońce emituje promienie UV (ultrakrótkie, ultrafioletowe) w trzech zakresach: UVA (95% dociera na Ziemię), UVB (5% do nas dociera) i UVC, które nie docierają na powierzchnię naszej planety. Wystawianie nieosłoniętego ciała lub oczu na ich długotrwałe działanie może skończyć się dla nas poparzeniem odpowiednio skóry lub rogówki i spojówki oczu. Objawia się to zaczerwienieniem, łzawieniem i bólem oczu. Wielokrotne narażanie oka na to promieniowanie przyspiesza rozwój zmian zwyrodnieniowych w całym narządzie wzroku a także powiek! Ciekawostką jest, że im jaśniejszy kolor tęczówki (czyli mniejsza zawartość melaniny w niej) tym bardziej słońce nam może zaszkodzić, a im ciemniejsze oko np. kolor brązowy, tym szkodliwe oddziaływanie słońca jest słabsze.

Rolą okularów przeciwsłonecznych nie jest tylko ochrona przed ostrym światłem słonecznym. Taką ochronę zapewni dziecku nawet daszek od czapki przeciwsłonecznej. Oczywiście rażące słońce odczuwamy od razu i wtedy najchętniej sięgamy po okulary z ciemnymi szybkami, kupione na bazarze. Ulga natychmiastowa – czy jednak na pewno?
Okulary przeciwsłoneczne powinny przede wszystkim chronić oczy przed promieniowaniem UV, a dopiero później pełnić rolę ozdobną. Kupione ze zwykłego stojaka przyulicznego, najczęściej wykonane są z tanich, nietrwałych materiałów, a co najgorsze – nie zawierają sprawdzonych i działających filtrów UV! Przyciemnione szkła powodują rozszerzanie naszych źrenic, aby wpuścić więcej światła, a jeśli szkło nie zawiera przy tym filtru UV, następuje dramatyczne zwiększenie oddziaływania promieni UV na narząd wzroku! Oto dlaczego szkła przeciwsłoneczne powinniśmy kupować u optyka…

nastolatka1portretJeśli dziecko ma wadę wzroku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed zakupem okularów przeciwsłonecznych zabrać je do okulisty. Ciemne okulary (wykonane z plastiku) można dobrać także do wady wzroku dziecka. Można także zainwestować w szkła fotochromowe, które będą zmieniały barwę w zależności od natężenia światła w otoczeniu. Ważne, aby okulary dla dziecka były lekkie, powleczone powłoką antyrefleksyjną i dopasowane do nowoczesnych, wesołych oprawek. Dla zupełnych maluchów wybieramy okulary z elastyczną opaską wokół głowy – nie spadną tak łatwo podczas energicznej zabawy. Polecane kolory szkieł to ciemnobrązowy, ciemnozielony i szary, a nie polecane to różowe, czerwone czy pomarańczowe – przepuszczają zbyt dużo światła. Z kolei koloru czarnego będą powodowały zbytnie rozszerzanie źrenic, o czym była mowa powyżej.

Gdy dziecko zauważy, że przez takie szkła lepiej widzi, nie razi je słońce i jeszcze ładnie w nich wygląda to z pewnością nie będzie problemu z ich systematycznym noszeniem!

Autorem artykułu jest:

KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej
– organizator kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego wypoczynku.
www.kogis.pl