Jestem mamą niespełna 11-miesięcznej Julii, którą nadal karmię piersią. Naszym problemem jest jej niechęć do jedzenia stałych posiłków.

Dodam, iż zaczęłam je podawać około 5-ego miesiąca. Córcia zjada owoce, te świeże jak i gotowane. Nie są to ogromne ilości, ale dobre i to. Natomiast zupki zje 2 łyżeczki, a potem zamyka buzię i sie odwraca. Córka jest grubaskiem, waży 12 kg ale bardzo martwi mnie jej niechęć do jedzenia.

Chciałabym przestać już karmić ze względu na pracę. Obecnie karmię ją 2x dziennie i w nocy, bo jeszcze nie przesypia całej. Nie uznaje smoczka ani butelek, kaszki też odpadają. Kaszę mannę, ryż czy kaszkę kukurydzianą dodaję do owoców. Próbowałam i łyżeczek, i butelek, jak i podawałam jej kawałeczki warzyw i mięska, ale brała do rączki, gniotła i wyrzucała. Czasami zje chlebka z masełkiem, bo wędlinkę wypluwa. Ostatnio próbowałam jej dać mleko modyfikowane, ale z grymasem wypluła.

Proszę o radę, jak postępować. Spotykam się z innymi mamami, które mówią że powinnam się cieszyć, że tak je, i że taki pączuszek jest na pewno zdrowy. Tylko jak odstawić dziecko, które zje pół jabłka na dzień? Małym sukcesem jest picie z tzw. bidona, wody z sokiem, miodem lub herbatki. Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam Klaudia.

Pani Klaudio.

Zacznę odpowiedź na Pani pytanie od wyjaśnienia jak często i w jakich porcjach powinna Pani karmić Julię. Żołądek dziecka jest wielkości jego złożonej piąstki, a w 11 miesiącu powinno się karmić 4-5 razy dziennie, a na tzw. żądanie dokarmiamy piersią.

Co to oznacza na ” żądanie”.
Wiemy, że jako troskliwe mamy chciałybyśmy dziecku dać wszystko co najlepsze, a przede wszystkim zadbać o jego sytość. Dziecko, które będzie przez nas karmione w każdym momencie nie będzie sugerowało potrzeby jedzenia. Sygnałem dziecka, że jest syte jest odruch odwracania głowy od łyżki, lub wypluwanie posiłku. Może to być też oznaka, że jest to dla dziecka nie dobre, lub dajemy mu to zbyt często.

11 miesięczne dziecko powinno być karmione 4-5 x dziennie. Przykładowy rozkład posiłków.

Karmienie piersią na żądanie

Posiłki uzupełniające:
• obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem (rybą 1-2 razy w tygodniu), ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko (3 – 4 razy w tygodniu)
• produkty zbożowe (kaszki/kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo,
biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko
modyfikowane, twarożek, jogurt, kefir – kilka razy w tygodniu)
• owoc, przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)

Jak powinno to wyglądać z zasadą dłoni:
– mięso, ryba na wielkość dłoni dziecka bez palców
– produkty skrobiowe jak ryż, kasza, makaron, ziemniaczki wielkości piłki do pin-ponga
– warzywa, surówki, owoce nie więcej niż garść maluszka.

Pani Klaudio proszę też unikać:
– nadmiernego dosładzania napojów, oraz za dużej ilości słodkich owoców, jogurtów, dlatego że cukier powoduje objaw niejadka na inne produkty. Słodkie napoje nie powinny stanowić więcej niż 150 ml, w tym zaliczamy sok owocowy. Owoce proszę starać się podawać do południa,
– codziennego dawania na obiad mięsa,
– proszę najpierw 4-5 razy dziennie dawać Julii posiłek uzupełniający, a w wypadku gdy nic nie zjadła podawać od razu pierś. Pierś na żądanie. Jeśli ma do wyboru pierś a inne jedzenie, to będzie wolała pierś.
– konsystencja jarzyn i mięsa ma stymulować do żucia.
– Ważne jest nawadnianie, które często jest omijane z powodu mylenia pragnienia z głodem. Dziecko od 6 miesiąca życia powinno być dodatkowo nawadniane płynami metabolicznymi. Zapotrzebowanie określa się na podstawie przelicznika 120-150 ml/kg masy ciała. Do tych płynów najlepiej zaliczyć wodę, herbatki oraz lekkie napary.
Julia powinna zatem wypijać 1,5 litra płynów, natomiast gdy jest karmiona piersią ta ilość się zmniejsza. Proszę próbować częściej a w małych ilościach włączać wodę, bo chęć ssania piersi może wskazywać na pragnienie.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu, życzę dużo cierpliwości w czasie pracy nad przyzwyczajeniami żywieniowymi Julii.

Pozdrawiam
Paulina Tendera