Mój syn nie chce chodzić do przedszkola

Mój syn (4,5 roku) chodzi do przedszkola już drugi rok. Problem jest w tym, że nie chce chodzić do przedszkola – wolałby zostać z babcią w domu. Co zrobić żeby zachęcić dziecko, żeby chętnie chodził do przedszkola.”
Synek jest odprowadzany przeze mnie do przedszkola Nie choruje często, ale podczas choroby zostaje z babcią w domu. Zawsze po przedszkolu mówi, że jest fajnie, jest tylko problem z samym pójściem rano.

Agnieszka

——–

Pani Agnieszko,
wcale nie dziwię się synkowi, że zamiast iść do przedszkola, woli zostać z babcią – babcia spełnia zachcianki, ma jej uwagę na wyłączność, etc.

Warto z dzieckiem rozmawiać i pytać jak minął dzień w przedszkolu: w co się bawił z kolegami, co było na obiad, którego kolegę/koleżankę najbardziej lubi, która pani jest najfajniejsza, czego się dziś nauczył, etc. Chwalić za osiągnięcia, cieszyć się z zawieranych przez niego przyjaźni. Taką rozmowę można skwitować: „Ale fajnie jest w przedszkolu. Szkoda, że mama nie jest młodsza, bo sama by poszła”.

Jeśli ta sytuacja trwa już od dłuższego czasu, warto się zainteresować, dlaczego rano, czy po chorobie syn nie chce iść do przedszkola, może jest coś, o czym Państwo nie wiedzą – syn czegoś się obawia, albo wstydzi. ”

Weronika Wrzesińska, psycholog