Nawracające bóle brzucha i nietolerancja laktozy

Moja córka od jakiegoś czasu narzekała na niewielkie ale nawracające kilka, kilkanaście razy dziennie bóle brzucha. Zważając na fakt, że sama mam nietolerancję laktozy, odstawiłam u niej mleko (piła je codziennie rano) wprowadzając jednocześnie mleko bezlaktozowe. Bóle brzucha praktycznie od razu ustąpiły. Czy konieczna jest wizyta u specjalisty, lekarza? Czy są jakieś badania, które trzeba wykonać dla potwierdzenia podejrzenia? Czy wystarczy, że po prostu wykluczę z diety produktu z dużą zawartością laktozy?

Katarzyna

——–

Pani Katarzyno,

Problem z nietolerancją laktozy może pojawiać się od 2 roku życia dziecka bo właśnie wtedy zaczyna spadać ilość enzymu laktazy odpowiedzialnego za strawienie laktozy do cukrów glukozy i galaktozy. Żeby stwierdzić nietolerancje laktozy wykonuje się test na poziomie genetyki, Problem nietolerancji dziedziczy się recesywnie. Wykonanie takiego badania ma na celu określenie potrzeby wyeliminowania laktozy do końca życia. Na pewno u Pani córki występują dwa wskazania do wykonania badania:

1. występowanie problemu u członków rodziny
2. problemy z bólem brzucha u córeczki
Z punktu widzenia dietetyki proszę nie rezygnować całkowicie z produktów mlecznych, które bogate w wapń budują kości, natomiast gdy zauważa Pani u dziecka reakcje z podejrzeniem na laktozę na pewno musi Pani w pierwszej kolejności wyeliminować mleko, Spożycie świeżego mleka wywołuje wzdęcia, kurczenie, biegunki i bóle brzucha, a niekiedy nudności i wymioty.. Można je zastąpić mlekiem bezlaktozowym, ale warto podawać produkty mleczne sfermentowane jak jogurty, kefiry, maślanki z żywymi kulturami bakterii w których mamy laktazę. Ważna będzie obserwacja, ponieważ może się okazać, że bardzo mała ilość laktozy będzie wpływać na wystąpienie dolegliwości.
Proszę wybrać się do specjalisty, ponieważ konsekwencją nietolerancji laktozy jest problem z przyswajaniem wapnia, a to rodzi problem z osteoporozą. Badanie będzie pomocne dla lekarza do określenie np. dodatkowej suplementacji wapnia i witaminy D3.
Paulina Tendera, dietetyk