Niewyraźna mowa dziecka – czy konieczne jest podcięcie wędzidełka języka?

Moja córka idzie teraz do 5 klasy. W klasach 1-3 chodziła do logopedy szkolnego. Logopeda i ortodonta stwierdzili, że nie powinno się podcinać wędzidełka, natomiast mój mąż jest za.

Proszę o poradę,

Kinga

———————–

Przypuszczam, że w pytaniu chodzi Pani o wędzidełko języka. O jego przecięciu decyduje przede wszystkim logopeda na podstawie oceny ruchomości języka wg skali prof. Barbary Ostapiuk:

  1. unoszenie szerokiego języka za górny łuk zębowy przy maksymalnym odwiedzeniu żuchwy,
  2. unoszenie szerokiego języka za górny łuk szpatułką, wymuszającą wzniesienie grzbietu języka, przy maksymalnym odwiedzeniu żuchwy, tzw. kobra,
  3. zakrywanie – przy swobodnie rozchylonych wargach i zębach – czerwieni górnej wargi grzbietową powierzchnią końcowej części szerokiego języka,
  4. sięganie końcem języka za ostatni ząb dolnego łuku zębowego,
  5. wysuwanie języka na brodę przy maksymalnym odwiedzeniu żuchwy.

Skrócone wędzidełko języka odpowiada nie tylko za brak lub wadliwą realizację głosek, ale może także przyczyniać się do: próchnicy tylnych zębów, jąkania, nadmiernego ślinienia, zaburzenia połykania, oddychania, ssania u noworodków, najprawdopodobniej mowę bezdźwięczną oraz tzw. śmierć łóżeczkową (badania Japończyków).

Aby zabieg przyniósł jak najwięcej korzyści należy przed i po zabiegu ćwiczyć kląskanie oraz kobrę na szpatułce.

Trudno ocenić wskazania do frenoktomii u Pani córki, ponieważ nie napisała Pani, dlaczego rozważacie z mężem taka opcję.

Sabina Rosołowska-Patuła, logopeda