Pierwsze kroki młodych rodziców

Pierwsze kroki młodych rodziców

Kiedy w życiu pojawia się mały człowiek, świat staje na głowie. Wszystko zaczyna wyglądać inaczej. Życie rodziców zmienia się z dnia na dzień. Jednak poza całą feerią uczuć i emocji, jaką niesie za sobą nowy członek naszej rodziny, musimy również pamiętać o dopełnieniu formalności po narodzinach dziecka.
Przede wszystkim dziecko musimy zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego i zameldować w Urzędzie Miasta czy Gminy. Po dokonaniu tych formalności rodzicom przysługuje prawo do jednorazowego świadczenia finansowego, potocznie zwanego becikowe. Od 2016 roku w Polsce istnieje również comiesięczna pomoc finansowa na każde drugie i kolejne dziecko, program rządowy o nazwie 500+. W tym wypadku rodzic musi złożyć kilka dokumentów w Urzędzie Miasta (Gminy). Pomoc ta świadczona jest raz w miesiącu. Wszelkie formalności związane ze świadczeniami o których mowa wyżej, warto załatwić jak najszybciej. Prawda jest taka, że o przyznaniu pomocy finansowej bardzo często decydują dni złożenia wniosków. Radzę również dobrze zapoznać się z wszystkimi wy wymaganiami zawartymi w regulaminie przyznania pomocy.

Nie wolno przy tym zapomnieć o zamówieniu metryczki dla dziecka, czy to na olx czy metryczkidladziecka.pl.
Dziecko powinniśmy również zapisać do przychodni, z której sami korzystamy, aby w każdej chwili można było uzyskać pomoc lekarską. Coraz częściej rodzice zapisują swoje pociechy do żłobków lub przedszkoli jeszcze przed ich narodzeniem. Warto zorientować się z jakich placówek i na jakich warunkach można korzystać w waszej okolicy. Jeżeli rodzice są wierzący powinni w odpowiednim czasie udać się do swojej parafii i poprosić księdza proboszcza o chrzest dla ich nowo narodzonego dziecka.
Jest to kilka podstawowych rzeczy, którymi należy się zająć po tym jak maleństwo zamieszka z nami. Od pewnego czasu możemy zaobserwować zmianę w polityce socjalnej. Ostatnimi czasy młodzi rodzice otrzymują od rządu solidną dawkę pomocy finansowej, dzięki której mogą spać trochę spokojniej.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *