Przygotowanie do macierzyństwa

Macierzyństwo oznacza dla kobiet nową rolę, wraz z jej zadaniami i oczekiwaniami. Przygotowaniu do tego okresu służy Poradnik dla przyszłych mam, którego poszczególne części skompletowało właśnie Centrum Zdrowia Tuchów. Powstał on dzięki zaangażowaniu doświadczonych pracowników i współpracowników spółki, w partnerstwie z portalem MamawTarnowie.pl.

Poradnik dla Przyszłych Mam cz.6Ciąża często oznacza radość, ale też gorączkowe planowanie, by odpowiednio przygotować się na przywitanie małego człowieka. Teksty zawarte w poradniku pozwalają łatwiej przejść ten etap. Pomagają też w pozyskaniu informacji na temat samego porodu. – Jak przebiega? Jak się do niego przygotować? To pytania, które często słyszymy w szkole rodzenia. Dlatego najważniejsze informacje, poparte umiejętnościami kształtowanymi w toku wieloletniej praktyki zebraliśmy w formie kompendium – tłumaczy Marta Knapik-Kloch, położna środowiskowo-rodzinna, dyplomowana instruktor szkoły rodzenia. Na temat podstawowych zasad pielęgnacji dziecka bogatym doświadczeniem dzieli się Lucyna Sajdak – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii. O tym, jak przebiegają poszczególne fazy porodu i jak sobie z nimi radzić pisze pielęgniarka oddziałowa Oddziału Położnictwa Edyta Wrona. Są też wskazówki dotyczące odżywiania w ciąży, autorstwa prof. Paulina Moszczyńskiego, eksperta Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów. Zwraca on uwagę na to, że najczęstszym niedoborem żywieniowym w ciąży jest brak żelaza, powodujący anemię. Autor poleca posiłki bogate w ten związek. Do nawiązywania kontaktu z dzieckiem w ciąży i po porodzie zachęca Katarzyna Nosal pełniąca rolę douli, czyli asystentki kobiety w czasie ciąży, porodu i po nim. Natomiast z tekstów Pauliny Witek – rehabilitantki okołoporodowej można się dowiedzieć, co zrobić, by po okresie połogu łatwiej powrócić do formy i jaka konkretnie aktywność fizyczna jest polecana dla mam. W poradniku znalazł się także plan porodu, czyli dokument, którego wypełnienie pomaga kobietom poczuć się pewniej i określić swoje oczekiwania. Nie zabrakło miejsca na wyliczenie uwarunkowań prawnych dotyczących okresu ciąży czy urlopu macierzyńskiego.

Teksty dostępne są na stronie CZT pod adresem www.czt.com.pl/dla-mamy oraz na portalu Mama w Tarnowie Szkoła macierzyństwa. Mogą z nich korzystać wszystkie panie planujące poszerzenie rodziny w bliskiej bądź dalszej przyszłości.

Poradnik dla Mam (Kopiowanie)

Tekst i foto: Centrum Zdrowia Tuchów