Rozszerzanie diety sześciomiesięcznego dziecka

Właśnie rozpoczynam rozszerzanie diety mojego sześciomiesięcznego dziecka, jednak nie wiem, w jakiej postaci mogę podawać dziecku jabłka. Czy wystarczy zetrzeć jabłko na drobnym tarełku, czy raczej podawać ugotowane? Jakie inne owoce podawać w pierwszej kolejności?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Klara

———————————–

Wprowadzanie stałych posiłków od 6 miesiąca życia jest uzależnione od dziecka. Zasady żywienia dzieci mówią, aby wprowadzać nowy produkt co tydzień i w ten sposób obserwować, czy nie powoduje żadnych problemów alergicznych.

Konsystencja i forma przygotowania posiłku dla malucha zależy od tego, czy potrafi już wykazywać odruch przeżuwania, czy samo siedzi. To wykazuje gotowość do podjęcia prób jedzenia stałych posiłków.

Pytała Pani o jabłko. Jeśli chodzi o układ trawienny, to najlepiej trawi ugotowane owoce lub warzywa. Konsystencja papki na samym początku ułatwi zjedzenie, bo oprócz smaku nie będzie się różnić od kaszki. Wraz z upływem czasu ścieramy na tarle, potem rozgniatamy widelcem, kroimy w kostkę, a na końcu dajemy kawałki do gryzienia. Jak szybko to wprowadzamy, zależy od maluszka. Surowe owoce możemy wprowadzić po tygodniu od wprowadzenia gotowanego. Możemy skrobać łyżeczką, a następnie dawać w coraz to większych kawałkach. Istnieje również siatka do owoców, która daje możliwość jedzenia bez obawy że maluch się zadławi.

Owoce wprowadzamy zaczynając od jabłka. W dalszej kolejności: banany, porzeczki, borówki, jagody, maliny, jeżyny, a następnie gruszki, śliwki. Zalecana ilość owoców w ciągu dnia dla dzieci do 1 roku życia to 1 porcja. Grupa owoców takich jak cytrusy, truskawki może wywoływać alergie i źródła podają, aby nie wprowadzać ich przed 10 miesiącem życia, a inne przed 24 miesiącem. Po ukończeniu 1 roku życia wprowadzamy kiwi i arbuza.

Tylko obserwacja i współpraca z maluchem może pomóc. Maluch musi być gotowy.

Powodzenia

Paulina Tendera, dietetyk