Ruszyły Kolorowe Soboty w ZPS – blisko trzydzieścioro dzieci przebadanych ortopedycznie

Dwa przypadki dysplazji stawu biodrowego spośród blisko trzydziestu przebadanych maluszków to efekt pierwszej Kolorowej Soboty, która odbyła się w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. Dzieci skierowano do leczenia ortopedycznego, natomiast czterech innych, małych, pacjentów, pod obserwację.

W przebadanej grupie na szczęście nie stwierdzono najcięższej formy uszkodzenia stawu biodrowego czyli wrodzonego zwichnięcia – podsumowuje prezes placówki, lekarz ortopeda Jarosław Kolendo. W badaniu wzięły udział niemowlęta do 6 tygodnia życia.
Generalny wniosek jest taki, że rośnie świadomość rodziców. Przyszli do nas ludzie wyedukowani, którzy wiedzieli o czym mówią. Słyszeli o schorzeniu zwanym dysplazją. I chcą mu zapobiegać – dodaje. A badać dzieci warto, bo wady wcześnie wykryte, można szybko wyleczyć.
Spowoduje to, że w przyszłości dziecko nie będzie miało problemów ze stawami biodrowymi. Dysplazja to choroba, w której nieprawidłowo wykształcone jest biodro. Przy odpowiednim szybkim rozpoznaniu przez lekarza, założeniu sprzętu ortopedycznemu i ćwiczeniach w odpowiedniej pozycji, jesteśmy w stanie to szybko wyleczyć – uzupełnia.

Kolorowe Soboty będą się odbywać w każdym miesiącu.   

Źródło: Zespół Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie (zps.tarnow.pl)