home Czas wolny - najciekawsze propozycje Święto Soli 2017 w Zamku Żupnym w Wieliczce

Święto Soli 2017 w Zamku Żupnym w Wieliczce

Rodzinne „Święto Soli” obędzie się już 11 czerwca 2017 roku, w godz. 10.00 – 18.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Hasłem tegorocznej imprezy jest „Sól dla kultury – od morza aż po góry”. Te przeciwległe bieguny Polski połączy rzeka Wisła, która stanie się istotnym elementem wspólnej zabawy. Warto podkreślić, że w przeszłości królowa polskich rzek była ważnym handlowym szlakiem solnym.

Impreza, organizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka sprawi, że Zamek Żupny stanie się miejscem, w którym przeszłość przenika się z teraźniejszością. Do przeszłości solnego przedsiębiorstwa nawiążą warsztaty rzemieślnicze, pokazujące dawne zawody, ale także zachęcające do nauki: warzelnictwa, kowalstwa, bednarstwa, powroźnictwa oraz wikliniarstwa. Dzieci czeka całe mnóstwo interaktywnych zadań do wykonania: będą mogły własnoręcznie wykonać papier i pieczęć, nauczyć się kaligrafii, samodzielnie skręcić linę, odbić drzeworyt, drukować na tkaninie, ulepić garnek, zrobić świecę oraz spróbować swoich sił jako kowal. Rokrocznie dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszy się aranżacja XVII-wiecznej warzelni soli.
Święto Soli to także zabawy inspirowane solą i pracą górników: zjazd u liny, ścianka wspinaczkowa, rodzinny Quest „Solne podróże” oraz zajęcia plastyczne: wyrabiania z masy solnej i malowania solniczek.
Przeszłość z teraźniejszością na imprezie połączą dawni i obecni producenci soli z Wieliczki, Bochni i Kłodawy.

Program artystyczny imprezy pozostanie w klimacie rytmów górskich i morskich. Na scenie będzie można posłuchać kapeli „Góralska Hora”, a koncert finałowy wykona zespół „Sąsiedzi, folk & szanty”. Warto też zwiedzić z przewodnikiem wystawę czasową „Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich” oraz Zamek Żupny – historyczną siedzibę zarządu solnego przedsiębiorstwa, największej „korporacji” w dziejach Polski.
A w kuchni żupnej czekać będą przysmaki…

Święto Soli to impreza oferująca dużo zabawy dla całej rodziny.

www.muzeum.wieliczka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *