Syn ma 12 lat i nie chce się uczyć. Wszystko jest na nie.

Mam duży problem. Syn ma 12 lat i nie chce się uczyć. Wszystko jest na nie. Czasami jest wręcz agresywny i grozi, że coś sobie zrobi jeśli dalej będę go przymuszać do nauki. Od 7 lat nie mieszka z nami ojciec syna i od tego czasu syn również nie je i ma dużą niedowagę. Chodzimy do poradni psychologicznej, ale psychologowie koncentrują się głównie na braku apetytu. Proszę o pomoc, gdyż już nie daję rady.

Dorota

——–

Pani Doroto,

na pewno warto skonsultować się z psychologiem w kwestii podjęcia działań dotyczących agresji syna, niechęci do nauki, z całą pewnością jakiś wpływ na to ma fakt, że nie mieszka z tatą na co dzień.

Nie pisze nic Pani na temat tego, jak układają się relacje syna z tatą, w jakiej atmosferze dokonały się zmiany w Państwa rodzinie – to fakty, które mogą mocno rzutować na sytuację. Syn ma 12 lat – powoli wkracza w czas buntu, przemian hormonalnych w organizmie, w cały bagaż doświadczeń, które składają się na dojrzewanie. W jego głowie i organizmie powoli zaczyna się zamęt, związany z całą burzą hormonalną, zmianami w osobowości. Proszę na to wziąć poprawkę. Jednocześnie, w tym czasie nastolatek bardzo chętnie sięga po argumenty: „coś sobie zrobię”, to może być zwykłe straszenie i manipulowanie, ale też niekoniecznie. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto porozmawiać z synem także w obecności taty: o powodach niechęci do nauki (tu nasuwa mi się pytanie: czy w ogóle lubi chodzić do szkoły, może w szkole dzieje się coś, co zniechęca go do nauki, czasem zmiana szkoły okazuje się strzałem w dziesiątkę).

Ze względu na małą ilość informacji, które pozwoliłyby znaleźć przyczynę problemów, zachęcam do kontaktu mailowego: stowarzyszenie.kroplaslonca@gmail.com

Weronika Wrzesińska, psycholog