Szkoła Macierzyństwa – Poradnik dla przyszłych Mam cz. 7: „Rodzi się dziecko i co dalej?”

Po urodzeniu osuszony noworodek układany jest na brzuchu mamy, tak aby zapewnić bezpośredni kontakt skóra do skóry. Ma on ogromne znaczenie dla dalszego prawidłowego rozwoju dziecka i pozwala na jedyne w swoim rodzaju nawiązanie więzi pomiędzy mamą i dzieckiem. Kontakt ten, jeżeli wszystko jest w porządku, trwa nieprzerwanie minimum dwie godziny. Później noworodek jest zważony i zmierzony oraz dokładnie zbadany przez lekarza.

skóra do skóryZgodnie z ministerialnym rozporządzeniem w sprawie opieki okołoporodowej, u dzieci wykonuje się profilaktykę choroby krwotocznej i profilaktykę zakażeń oczu. Przeprowadzane są też badania słuchu oraz zmierzające do wykrycia ewentualnych wad serca, a także w kierunku chorób genetycznych. Uzupełnieniem działań profilaktycznych są badania stawów biodrowych.

W Centrum Zdrowia Tuchów pacjentki cieszą się z pierwszych dni macierzyństwa w pokojach mamy i dziecka. Mają zagwarantowaną przyjazną atmosferę, troskliwą opiekę oraz wysoki komfort pobytu w dwuosobowych pomieszczeniach. Pokoje posiadają własne łazienki i bezpłatny dostęp do sieci WiFi. W promocji karmienia pokarmem naturalnym pacjentkom zapewniono wsparcie Doradcy Laktacyjnego. Wydzielony został również specjalny pokój laktacyjny, wyposażony w nowoczesny laktator. Na oddziale można też poznać technikę masażu niemowląt Shantala, skonsultować się z rehabilitantką okołoporodową i nauczyć się chustonoszenia. Wszystko to dostępne jest dla pacjentek bezpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ. Na życzenie rodziców dzieci mogą być ubierane w swoje prywatne ubranka.

Pielęgnacja noworodka

Skóra noworodka jest cienka i delikatna, stanowi jeden z najważniejszych zmysłów noworodka. Ze względu na neutralne ph skóra dziecka jest szczególnie narażona na podrażnienie, wysuszenie i zakażenie. Bardzo ważna jest zatem delikatna i właściwa pielęgnacja. Każda chwila poświęcona dziecku jest fantastycznym nawiązaniem z nim kontaktu. Przewijając noworodka pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

  • dokładnie umyj ręce,
  • zmianę pieluch dostosuj do rytmu snu i czuwania dziecka,
  • dziecko przewijaj przed karmieniem, zwłaszcza jeżeli ma skłonność do ulewania,
  • przed założeniem czystej pieluchy podmyj noworodka ogrzanymi w dłoni chusteczkami pielęgnacyjnymi,
    dokładnie osusz skórę pośladków i posmaruj kremem ochronnym (jeżeli wilgotną skórę posmarujesz kremem i założysz pieluszkę dojdzie do podrażnienia skóry),
  • podkładając czystą pieluchę unieść lekko pośladki dziecka, podkładając dłoń pod pośladki, nigdy nie ciągnij za stopy ani za jedną nóżkę.

Pielęgnacja kikuta pępowiny

  • kikut pępowiny utrzymuj w czystości, aby nie doszło do infekcji,
  • zalecana jest tak zwana ,, sucha pielęgnacja pępka”; nie mocz kikuta w kąpieli, pampers wywijaj tak, aby zapewnić dostęp powietrza,
  • w razie wystąpienia niepokojących objawów: nieprzyjemny zapach, ropna lub krwawa wydzielina w okolicy pępka, duże zaczerwienienie, obrzęk, zgłoś się niezwłocznie z dzieckiem do lekarza.

Lucyna Sajdak
pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii Centrum Zdrowia Tuchów