Wieliczka – Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa 16 i 17 września 2017 r., w godzinach 9.00 – 16.00 w Zamku Żupnym i Muzeum na III poziomie  kopalni soli. W tym roku wspólnemu odkrywaniu towarzyszyć będzie temat „Krajobraz Dziedzictwa – Dziedzictwo Krajobrazu”. Muzeum uczestniczy w tej międzynarodowej  imprezie od lat, ze strony polskiej jej organizacją zajmuje się Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie.

W wielickim programie, w nawiązaniu do tematu imprezy, rodzinna  gra „Nasze miasto wczoraj i dziś” (9.00 –  15.00) oraz spacer tematyczny „W krajobrazie górniczej Wieliczki” (11.00, 14.00).   

O godz. 10.00 i 13.00 po wystawie „Sól w Polsce – współczesne ośrodki produkcji” oprowadzi jej autor Rafał Zadak. Wystawa w sposób interesujący pokazuje, gdzie obecnie produkuje się sól i w jaki sposób. Zastosowana metoda wpływa na produkt finalny – można otrzymać sól kamienną lub sól warzoną z solanki. Wystawa pokazuje też, do czego służy tężnia na przykładzie ogromnych, zabytkowych tężni w Ciechocinku.

Przez cały czas można zwiedzać Zamek Żupny oraz wystawy czasowe: „Zamki, Pałace w kraju nad Wisłą” i „Wielokulturowość Rzeczypospolitej”. Dzieciom Muzeum proponuje udział w zajęciach plastycznych „Solą malowane” (9.00 –  15.00), a wszystkim – projekcję filmu „Muzeum utracone” (12.00, 15.00).

Będzie też można zwiedzić trasę Muzeum na III poziomie kopalni soli oraz wystawę czasową „Solne wnętrza”, która prezentuje prace konkursowe studentów oraz pedagogów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Konieczna wcześniejsza rezerwacja zwiedzania przez formularz zgłoszeniowy na www.muzeum.wieliczka.pl od 12 września do wyczerpania miejsc. Odbiór wejściówek i zbiórka grup w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8.

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka