Zdrowe odżywianie podstawą lepszego życia – artykuł naszego nowego eksperta

Spróbujmy wspólnie zastanowić się nad kilkoma pytaniami: czy żyjemy po to by jeść? czy jemy po to, aby żyć? a może jedzenie nie ma żadnego wpływu na nasze życie?

Portal Mama w Tarnowie to odpowiednie miejsce, aby podejść do tematu odżywiania, jako najważniejszej kwestii wpływającej na lepsze i szczęśliwsze życie dzieci, których rozwój oraz dobra przyszłość jest dla nas Rodziców bardzo istotna.

Odpowiedź na te pytania jest dla każdego człowiek inna, gdyż przyczyniają się do tego indywidualne wartości jednostki. Gdybyśmy zdrowie postawili na pierwszym miejscu, to warto wiedzieć, co ma wpływ na kształtowanie pełnego dobrostanu organizmu zarówno psychicznego, umysłowego jak i fizycznego, a nie tylko na całkowity brak choroby, czy też niepełnosprawności.

Według Marca Lalonde’a Zdrowie jest wynikiem działania czynników związanych z dziedziczeniem genetycznym, środowiskiem, stylem życia i opieką medyczną. Promocja zdrowego stylu życia może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia i ograniczyć zapotrzebowanie na opiekę medyczną.”
Lalonde opracował tak zwane pola zdrowia, czyli pogrupował czynniki mające wpływ na zdrowie, wśród których powstały cztery grupy: genetyczne, środowiskowe, styl życia, ochrona zdrowia.

W 1995 autorzy narodowego programu zdrowia w Polsce w sposób następujący ocenili procentowy wpływ czynników na zdrowie Polaków:

Czynniki wpływające na stan zdrowia - artykuł

Co składa się na 53%? Styl życia, czyli sposób odżywiania się, aktywność fizyczna, odporność na stres, właściwa ilość snu, brak używek, czynniki ryzyka dla zdrowia w miejscu pracy lub w szkole. Na to jaki styl życia prowadzimy ma wpływ splot wyborów dokonywanych przez nas mniej lub bardziej świadomie.

W 21% środowisko, przez które rozumiemy jakość i czystość wód, powietrza i gleby, ale też czynniki ekonomiczne, społeczne, kulturowe i fizyczne.

16 % to czynniki genetyczne. Bardzo wiele osób jako przyczynę nadwagi i otyłości wskazuje właśnie ten determinant. Faktycznie naukowcy odkryli wpływ genów na gromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie w tych samych miejscach, w jakich pojawiała się u krewnych, ale niestety często powód ten stanowi świetną wymówkę. Udowodniono również, że osoby posiadające geny odpowiedzialne za otyłość przy ciężkiej i długotrwałej pracy nad zmianą nawyków żywieniowych mogą kontrolować wagę.

10 % to system ochrony zdrowia w państwie, czyli pomoc w sytuacjach wymagających przywrócenia organizmu do sytuacji homeostazy.

W prawie 74 % mamy wpływ na nasze zdrowie, zatem skoro tak wiele zależy od nas to na pewno nie żyjemy po to żeby jeść. Wiemy też, że bez właściwego sposobu odżywiania się nie jesteśmy w stanie osiągnąć zdrowia.

Jemy po to, aby żyć! Tak też twierdził Sokrates: ”Jemy po to aby żyć, a nie żyjemy po to aby jeść.”, w dokładniejszym tłumaczeniu z języka greckiego : źli ludzie żyją, aby jeść i pić , natomiast dobrzy jedzą i piją, aby żyć.

Mamo – jakie więc zadanie stoi przed Tobą w dzisiejszym świecie? Wiemy, że dziecko już w trzecim trymestrze ciąży zaczyna odczuwać smak jedzenia, które przyszła mama zjada, dlatego warto wzbogacać dietę w warzywa, owoce, ryby, aby dziecko jak najwięcej smaków zapamiętało jeszcze z życia płodowego. Po urodzeniu, dziecko jest żywione pokarmem matki, która w tym okresie również musi dbać o różnorodną i kolorową dietę, aby dostarczać niezbędnych składników pokarmowych. Żywienie dzieci na początku zależy od nas, bo to my podajemy maluchowi pokarm i wprowadzamy kolejno poszczególne produkty. Im większe dziecko, tym jego kształtowanie zdrowia i lepszego życia jest bardziej świadome. Dziecko głównie uczy się przez naśladownictwo. Ogromnie ważne jest, by dziecko dzisiaj i w przyszłości odżywiało się naprawdę zdrowo. To oznacza dla nas dorosłych, że i my jesteśmy zobowiązani do poprawy swojej diety. Czyż nie z przykładu dzieci czerpią najwięcej nauki?

Tekst:

Paulina Tendera

Paulina Tendera 2Specjalistka ds. suplementacji Herbalife, trener wellness, diet coach. 
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.
Od 5 lat trener wellness i niezależny dystrybutor firmy suplementacyjnej Herbalife.

Od 2 lat współpracuje jako konsultant żywieniowy z Perfect Body Studio Modelowania Sylwetki w Tarnowie, gdzie prowadzi indywidualne i grupowe kursy zmiany nawyków żywieniowych i wyszczuplania, zajmuje się doborem programu dietetyczno-suplementacyjnego w Klubie Wellness w Tarnowie.
Sprawuje opiekę nad osobami zainteresowanymi Dietą z dowozem przez cały okres trwania programu (opieka on-line, lub telefonicznie).
Prowadzi szkolenia w jednostkach państwowych i stowarzyszeniach na temat odżywiania.